Payment for class materials

From Artisan's Asylum

Jump to: navigation, search

Build in raw class materials consumed per student to your ticket price - this should be part of the conversation around setting up your class (there is space for this in the Class Proposal form). This will be built in to and then broken out of the ticket price - the profit share split will be less these materials. Classes should not be reselling finished goods. If materials costs are over $100 per student, you should be in discussion with teach@ about how to manage it.

Personal tools
Wiki Maintenance